Schengen Vizesi Başvuru İstenen Belgeler Nelerdir?

Avrupa’ya gezi etmek için Schengen Vizesine başvururken, Schengen Vizesi gerekliliklerine müsait birtakım belgeler sunmanız gerekecektir.

Schengen ülkeleri, Bölgeye giriş amacına bağlı olarak göndermeniz ihtiyaç duyulan lüzumlu belgelerin bir listesini oluşturmuşlardır – ve bu ihtiyaçlar her Schengen devleti için aşağı yukarı aynıdır. Burada size Schengen Vizesi şartlarını yerine getirmeniz için ihtiyaç duyulan belgelerin bir test listesini sunacağız.

Schengen vizesi almanın püf noktaları

Schengen Vizesi başvurusu için aşağıdaki belgeler gereklidir. eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış vize müracaat formu,

Schengen vizesi için kısa sürede çekilmiş iki tane vesikalık fotoğraf,

süresi doluncaya kadar üç aydan fazla kalan geçerli bir geçişlik ve elinizde var ise üstünde geçmiş vizeleri olan eski pasaportlar,

tarihler, uçuş numaraları ve otel rezervasyonları yada konaklama kanıtı dahil olmak suretiyle seyahatinizin güzergahı.

Ayrıca, 80 € ‘sevinç vize müracaat tutarı ödediğinize dair delil sunmanız ve 30.000 €’ya kadar olan tıbbi harcamalar için sizi kapsayan gezi ve esenlik sigortanız bulunduğunu kanıtlamanız gerekecektir. Ayrıca bir konsoloslukta yada vize müracaat merkezinde bir görüşmeye katılmanız gerekecektir.

 

Bu temel belgelerle birlikte, Schengen Vizesi için adayların istihdam durumlarına, itiraz mektubu bulunmamasına, başvurdukları vize türüne ve ziyaretlerinin amacına bağlı olarak muayyen belgeleri sunmaları gerekebilir.

 

Schengen vizesi için ne kadar banka bakiyesi gerekiyor?

 

Ülke bağlıdır. Örneğin, Fransa Schengen Vizenizi almak için konaklamanız boyunca kendinize yardımcı olabileceğinizi kanıtlamanız gerekir. Ön ödemeli konaklama olmadan, konaklamanız süresince günlük 120 € masrafınız icap ettiğini göstermeniz gerekecektir. Önceden rezerve edilmiş konaklama ile, daha düşük maliyetli konaklama rezervasyonu yaptığınızı gösterebilirsiniz, bu 65 € yada 32,25 € ‘ya düşer.

 

İspanya Schengen vizenizi almak için Schengen bölgesinde şahıs başı ve kalış günü başına minimum 100 Amerika dolarına haiz olmanız gerekir. 

 

Ailemi yada arkadaşlarımı ziyaret ediyorum, ek Schengen Vizesi şartları nelerdir?

 

Ziyaret etmeyi planladığınız kişiden bir çayır mektubu ve var ise sizi çayır eden kişiyle evlilik yada doğum belgesi benzer biçimde birlikteliğin kanıtını eklemelisiniz. Ziyaretiniz esnasında kendinizi maddi olarak desteklemeyi öneri ettiğiniz süreyi, amacı ve şekli açıkça belirtmelidirler – bu, size maddi yada maddi yardımcı vaat eden bir yardımcı beyanı içerebilir.

 

Bir firmanın mensubu olarak gezi ediyorum, ek Schengen Vizesi şartları nelerdir?

 

Şirket işinde gezi eden bir çalışansanız, işvereninizden ziyaretinizin amacını açıklayan bir mektup da vermeniz gerekirken, Schengen Bölgesi arasında bir firma tarafınca çayır edilenlerin gezi etmeyi planladığınız ülkenin konsolosluğuna e-posta yöntemiyle gönderilen bir çayır mektubu sunmaları gerekecektir. Ayrıca bir iş sözleşmesi, son altı aylık beyannameleri belgeleyen bir banka ekstresi, işvereninizden izin ve gelir vergisi beyannamesi vermeniz gerekecektir.

 

Serbest meslek sahibiyim ve Schengen Bölgesinde iş yapmak istiyorum, ek Schengen Vizesi şartları nelerdir?

 

Serbest meslek sahibi iseniz, işletme lisansınızın bir kopyasını, son altı ay için bir firma banka ekstresi ve gelir vergisi beyannamenizi vermeniz gerekecektir.

 

Okumak için Avrupa’ya gezi ediyorum, ek Schengen Vizesi şartları nelerdir?